Списанието приема за отпечатване статии, обзори, методики, студентски доклади, експертни коментари, научни съобщения, кратки рецензии на новоиздадени книги, кратки резюмета на защитени дисертации с принос за науката и практиката в областта на физическото възпитание и спорта във всичките многообразни аспекти на тази човешка дейност.
Материалите се изпращат на адреса на редакцията на списанието:
София 1000, бул. "Васил Левски" №75
e-mail: bsfs1958@abv.bg
(Задължително е материалът да се предава в редакцията на книжен носител и, ако не е изпратен на посочения e-mail, да се предаде на диск, заедно с книжния носител).
Постъпилите материали и научни разработки се допускат до рецензия при условие, че не са били публикувани или понастоящем не са разглеждат в други научни периодични издания или сборници. Доклади, представени на научни срещи, се приемат за разглеждане, ако не са били публикувани в изданието от форума или конференцията.
Редакцията има право да внася езикови промени в текста.
Разработките се рецензират от специалисти в съответната област.
Технически изисквания:
- Текстът се набира на MS Word за PC; Times New Roman; 12 pt, или Arial – 10 рt; полета – 2 см; отстояние между редовете: единично (single). Форматът е А4 (21 х 30 см), 60 знака на ред. Да не се прилага на текста хифенация (пренасяне).
- Заглавието се изписва с глави букви (Center). Под него (с малки букви без съкращения и без титулуване) – лично и фамилно име на автора или авторите.
- Таблиците следва да се подават във формат, който може да се редактира. Предпочита се формат в Microsoft Word или Excel. Номерира се всяка таблица по реда й в текста с арабски цифри и се включва кратко заглавие за същността на данните в таблицата. Всички бележки под линия, ако има такива, да се поставят под таблицата.
- Фигури и илюстративен материал: Подавайте изображенията в реален или малко по- голям размер от този на публикацията [3,5 х 7 инча широчина (9–18 cm), с размер на текста, пропорционален на изображението. Отстранявайте вградените бели пространства около изображението. Линеарните оформления като графики и диаграми да се подават във формата, в която са първоначално направени (напр. Microsoft Excel, Power Point), за да могат да бъдат коригирани.
- Фотографии или полутонови изображения да се подават като JPEG TIFF, EPS, или файлове с разделителна способност минимум 300 dpi.
- Оформление на илюстрациите xls (за графики от MS Exsel); cdr (за рисувани в CorelDraw, версия 9); eps като текстът да е векторизиран; tiff (за сканираните изображения, като размерът да е близък до реалния, а резолюцията – не по-малка от 300 dpi .(Списанието е черно бяло. Моля, подавайте по възможност вашите изображения (таблици, фигури, схеми) черно-бели.
- Библиографската справка е по БДС и Официален правописен речник на българския език (2012, стр. 124–130).
Обем на статиите.
- Желателно е разработките да са в рамките на 3500 и 5000 думи, включително таблици, фигури и библиографска справка. При отделни случаи (широкомащабни обзори) са допустими материали до 7000–7500 знака.
Организация на статиите
Заглавната страница трябва да включва:
a) заглавие на български език, като под него се изписва заглавието и на английски език;
б) под тях се изписва собственото и фамилното име на автора или на авторите;
в) институция, университет и др., в които работи или членува авторът/авторите;
г) име адрес за електронна поща на автора, на който да се осъществява кореспонденцията след редакция и който ще общува от името на редакторския екип на статията, а когато е повече от един автор, се изписва в края на статията, както и имената на останалите автори с техните научни или академични степени, ако има такива.
Резюме на английски език:
- То трябва да включва заглавието на статията, името/ имената на автора/авторите, ключови думи, последвани от резюмето, което не трябва да бъде повече от 150–200 думи (20 реда).
- Резюмето следва да обобщава основните акценти на статията, целта на проучването, използвани методи, конкретни резултати и заключение. Пише се на английски. Преводът на английски е изцяло отговорност на автора.
- Не трябва да превишава 20 реда при стандартен размер на страницата. Трябва да включва: цел, методика, резултати, заключение и ключови думи.
Изложението:
- За по-голяма прегледност на представените материали, при разработването им следва да се спазва следната структура: уводна част, хипотеза, цел и задачи, методика (за доклади от експериментални проучвания), анализ на резултатите, обсъждане, изводи, препоръки, библиографска справка.
- Допуска се използването на описателни заглавие и подзаглавия, които могат да бъдат написани в по-малък шрифт или да бъдат номерирани.
- Резултатите и обсъждането могат да бъдат в отделни точки, но могат да бъдат и обединени.
- В текста литературните източници се представят с цифри в квадратни скоби, които съответстват на номера, с който е записан съответният източник в библиографската справка – напр. [2, 5].
- Таблиците и фигурите трябва да бъдат обвързани в текста и да се отбелязват с кръгли скоби – напр. (табл. 2) (фиг. 3).
Библиография:
- Библиографията трябва да съдържа само автори, цитирани в текста.
- Авторите се подреждат и номерират по азбучен ред (по фамилното име на първия автор).
- Когато литературата е смесена от литературни източници на кирилица и латиница, първо се подреждат тези на кирилица, след това на латиница.
- Препоръчително е броят на източниците на една статия да не надхвърля 20, като за обзорни статии може да се стигне до 40.
- Източници с 3 и повече имена могат да се посочват с първия или първите двама автори и към тях да се прибавя „и съавт.”, или „еt al.”
- Авторите носят отговорност за точността и пълнотата на библиографската справка.
- Първо се отбелязва фамилното име на първия автор, запетая, инициалът от малкото име. Всички останали автори са посочват с фамилното име последвани от инициалите.
- Когато авторите са много, то след първия, а може и след втория да се изпише „и съавт” или „et all”. Следва цялото заглавие на цитираната статия. След него названието на списанието, брой на книжката, или том, номерата на началната и последната страница. Информацията за списанието, №, годината и страниците се изрежда със запетая.
Примери
В списание:
Иванов, В., Костов, Д. Европейско първенство по лека атлетика. // Лека атлетика, № 3, 2010, с. 20-25
В сборник – име на автора/ите, заглавие на материала, точка, наименование на сборника, точка, място на издаването, издателство, година на издаването, страници. Между заглавието на материала и наименованието на сборника се изписва – В:
Русев, Р., Иванов, С. Относно необходимостта от преустройство на образователната система. – В: сб. Хуманизиране на педагогическия процес. Международна научна конференция. Благоевград, 1993, с. 222–225.
В книга
При цитиране на книга се спазва следното подреждане: имена на авторите, заглавие на книгата, място на издаване (град), издателство, година на издаване, страници.
Меранзов, Хр. Златният век на българския спорт. София, Тангра ТанНакРа ИК, 2012, с. 50.
Забележки:
Когато заглавието на материала има и подзаглавие, то те се разделят с двуеточие (:).
Доскоро градът на издаването в справката се изписваше само с инициал, Сега се изписва цялото наименование.
Моля, заглавната страница, резюмето, изложението и библиографията да бъдат на един файл!
Отпечатването на материалите в списанието не е по реда на постъпването им.